Warto pamiętać, że psy to nie tylko czworonożni pupile. Natura stworzyła je jako mięsożernych drapieżników. I pomimo, że człowiek udomowił psa, nadal pozostaje on drapieżnikiem. Czy zatem domowy pies, podobnie jak jego przodkowie, może jeść surowe mięso? Czy wiążą się z tym jakieś zagrożenia? Co z opinią mówiącą, że pies jedzący surowy mięso staje się bardziej agresywny? Poniżej wyjaśniamy wszelkie wątpliwości związane z kwestią surowego mięsa jako głównego pokarmu psa.


Jakie surowe mięso dla psa będzie najlepsze?


Coraz więcej właścicieli decyduje się na karmienie swojego psa surowym mięsem. Taki rodzaj diety profesjonalnie nosi nazwę BARF (czytaj o BARF) i oznacza „kości i surowe mięso” bądź też „biologicznie odpowiednia surowa dieta”. W jadłospisie psa karmionego tą metodą, znajdują się również surowe ryby, warzywa, owoce, oleje, jaja oraz nabiał.
Wprowadzając do diety psa surowe mięso należy być nieco ostrożnym. Warto podawać zwierzęciu stopniowo nowe gatunki mięsa obserwując, czy nie pojawia się u niego reakcja alergiczna. Jakie surowe mięso dla psa będzie najlepsze? Warto zacząć od chudszego mięsa jak np. indyk, czy kurczak. Następnie należy podawać praktycznie każdy rodzaj mięsa: wołowinę, cielęcinę, jagnięcinę, gęsinę, królika, dziczyznę. Z wieprzowiną warto poczekać na koniec, ponieważ jest najciężej strawna. Najważniejszą zasadą jest różnorodność. Tylko wtedy zapewnimy naszemu czworonogowi urozmaiconą dietę bogatą we wszystkie potrzebne składniki.


Podając psu surowe mięso nie trzeba pozbywać się skóry, ścięgien, czy chrząstek. Są one źródłem składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju psa.


Co z kośćmi?


Kości są źródłem wapnia oraz wielu witamin i minerałów. Są ważnym składnikiem psiej diety. Najlepsze będą kości cielęce oraz wołowe, ponieważ są dość miękkie i delikatne. To dobry wybór zwłaszcza dla psów starszych z nieco słabszym już uzębieniem. Najlepiej jest podawać kości surowe. Podczas obróbki termicznej, kości zmieniają swoją strukturę. Stają się bardziej kruche, co grozi zadławieniem ostrym odłamkiem.


Na co uważać podając psu surowe mięso?


To prawda, że surowe mięso może być źródłem bakterii, czy pasożytów. Na szczęście psy zostały wyposażone przez naturę w broń zwalczającą tych intruzów. Już ślina psa ma bardzo silne działanie bakteriobójcze. Dodatkowo środowisko żołądka psa jest na tyle kwaśne, że większość bakterii pochodzących z surowego mięsa, nie ma szans.
Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rodzaje mięsa mogą przynieść psu więcej szkody niż pożytku. A mowa tu o mięsie z niepewnej hodowli. Surowa wieprzowina, czy wołowina z nieznanego źródła może być źródłem bakterii zbyt groźnych dla psa, aby jego układ trawienny sobie z nimi poradził. Z kolei podejrzane mięso z dzika może zawierać w sobie groźne pasożyty.


Mitem jest, że psy jedzące surowe mięso stają się bardziej agresywne. Ich zachowanie wynika raczej z problemów behawioralnych, a spożywanie surowe mięsa nie ma z tym nic wspólnego. Wręcz przeciwnie. Zauważa się, że psy na tej diecie są pełne energii i chęci do zabawy.


Czy można podawać surowe mięso szczeniakom?


Trzeba pamiętać, że do 4 tygodnia życia, podstawą diety szczeniaków jest mleko matki. Potem dopiero, stopniowo, można rozszerzać dietę o surowe mięso. Na początek te chudsze jak drób, czy królik. Ważne, aby mięso było zmielone i początkowo pozbawione kości. Z kolei do masowania dziąseł świetnie nadają się kurze łapki, czy szyjki drobiowe.
Podsumowując, surowa dieta dla psa ma zarówno swoje zalety jak i wady. Jest źródłem odżywczych składników, ale może też prowadzić do niedoborów (głównie witamin A, E i D), czy nadmiarów głównie białka. Dieta taka nie jest polecana psom z problemami żołądkowymi. Warto zatem, przed wprowadzeniem surowego mięsa do jadłospisu psa, skonsultować ten fakt z lekarzem weterynarii.

 

surowe-mieso-dla-psa