Ragdoll to wyjątkowa rasa, niebieskookich kotów, uwielbianych przez właścicieli za ich urodę oraz przyjazny charakter. Są wyjątkowo towarzyskie, nazywane wręcz „psami w kociej skórze”. Uwielbiają zabawy z innymi kotami, a do ludzi bardzo się przywiązują. Ragdoll to rasa dużych kotów, które wymagają odpowiedniej diety. Zobaczcie co jest ważne w karmieniu kota Ragdoll.


Ragdolle osiągają swoją docelową wielkość dopiero w 4 roku życia. Do tego czasu potrzebują więc dużej ilości białka, czy wapnia jako budulca kości. Trzeba pamiętać, że koty są mięsożercami. Właściciel powinien zadbać o to, aby w diecie kota każdego dnia znajdowało się białko, tłuszcze, ale także węglowodany, witaminy i minerały. Co ciekawe, kot potrzebuje aż 5 razy więcej białka niż pies. Jego najlepszym źródłem, oprócz mięsa, są ryby, czy jajka. Z kolei tłuszcze niezbędne są nie tylko jako źródło energii. W nich rozpuszczane są witaminy A, E, D i K. Niewystarczająca ilość tłuszczów to futro w kiepskiej kondycji – matowe, bez połysku, wypadające. Węglowodany również potrzebne są jako źródło energii. Jednak w przypadku kotów Ragdoll należy uważać z ich ilością. Nadmiar węglowodanów gromadzi się jako tkanka tłuszczowa. A koty te mają tendencję do nadwagi po uzyskaniu maksymalnej wagi.

 

ragdoll-karma


Gotowa karma to dobry wybór


W diecie kota niezwykle istotne są również witaminy i minerały. Działają na odporność i ogólną kondycję kota. Nie można jednak doprowadzić do ich nadmiaru, bo ten również może wywołać choroby. Wydaje się zatem, że najlepszym wyjściem, będzie podawanie kotu gotowej, zbilansowanej karmy, której skład jest dostosowany do potrzeb kota na każdym etapie jego życia.


Na rynku dostępne są karmy przeznaczone konkretnie dla rasy Ragdoll. Niestety rasa ta ma tendencję do chorób serca oraz kamicy układu moczowego. Gotowe karmy zawierają składniki chroniące serce oraz układ moczowy kotów Ragdoll.


Kocięta Ragdoll są bardzo energiczne i chętne do zabawy. Do tego szybko rosną i przybierają na wadze. Do 1 roku życia nie powinno się im ograniczać jedzenia. Mogą mieć stały dostęp do suchej, pełnowartościowej karmy, a o tym ile zjedzą, zadecydują same. Najważniejsza jest dla nich podaż białka, jako głównego budulca. W ciągu dnia można również podawać mokrą karmę, która nie tylko dodatkowo nawodni organizm, ale i nieco zmieni menu kota. Będzie też łatwiejsza do gryzienia przez najmłodszego pupila. Ale jest jeszcze jeden ważny argument przemawiający za mokrą karmą. Bardzo częstą przypadłością kotów, także rasy Ragdoll, są choroby nerek oraz kamica. Woda zawarta w mokrej karmie, a także tauryna, pomagają zwalczać te choroby. Pamiętajmy, aby zarówno dorosłe koty, jak i kocięta miały również stały dostęp do świeżej wody.

 

ragdoll-piekny-kot


Przygarniając pod swój dach kota, musisz się liczyć, że bierzesz na siebie obowiązek dbania o jego dietę. Ty najlepiej będziesz znał potrzeby twojego futrzaka, jego preferencje smakowe, czy choroby, które mu dokuczają. Wybierając karmę dla swojego kota, musisz więc zwrócić uwagę na te elementy. Ragdolle to cudowne koty o wesołym, przemiłym i rodzinnym charakterze, które jednak często cierpią na kilka schorzeń. Żeby były szczęśliwe, musisz zatem zadbać o ich serce, układ moczowy, czy sierść. A kluczem do sukcesu jest odpowiednio zbilansowana karma.