Niestety psy podobnie jak i ludzie, cierpią na te najtrudniejsze choroby. Nowotwór bardzo wyniszcza organizm psa, dlatego podczas walki z chorobą tak ważna jest odpowiednia dieta. Obok leczenia farmakologicznego, to podstawa w procesie powrotu do zdrowia. Jak zatem karmić psa chorego na raka? Co w diecie jest najważniejsze, a czego należy unikać, aby odżywiać organizm psa, a nie nowotwór.


U psów chorych na raka dochodzi do powolnego wyniszczenia organizmy. Dlaczego tak się dzieję? Wszystko przez zwiększoną przemianę białek, cukrów i węglowodanów, którymi odżywiają się nie tylko zdrowe komórki, ale i te nowotworowe. W rezultacie, niedobór tych składników pobierany jest ze zgromadzonych zapasów z tkanki tłuszczowej i mięśniowej. A to powoduje ich deficyt i w rezultacie wyniszczenie organizmu oraz zmniejszenie odporności. Pies szybciej łapie infekcje, a rany wolniej się goją. To także przyczynia się do pogarszającego się stanu zdrowia. Co zrobić, aby ten proces spowolnić? Najważniejsza jest odpowiednia dieta.


Pierwszą zasadą diety psa chorującego na raka jest zwiększona ilość podawanego białka oraz tłuszczów. Białko wykorzystywane jest jako źródło energii także przez komórki nowotworowe, a więc jego ilość w organizmie szybko się wyczerpuje. Białko powinno stanowić 30 do 50 procent diety. Z kolei dobrej jakości tłuszcze to nawet 60 procent dziennego zapotrzebowania przy diecie nowotworowej. Kwasy tłuszczowe i aminokwasy to doskonałe źródło energii dla organizmu psa, a dla komórek nowotworowych to zbędny element, z którego nie potrafią czerpać energii! Powinno się podawać psom przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny n-3. Znajdziemy je w oleju rybim, czy lnianym. Istotna jest również znacznie zmniejszona ilość węglowodanów, które karmią nowotwór.


Sucha karma


Decydując się na karmienie psa suchą karmą podczas walki z nowotworem, należy wybrać tą specjalistyczną. Zwykłe karmy dla zdrowych psów zawierają nawet 40 procent węglowodanów pochodzących ze skrobi, co jest doskonałą pożywką dla komórek nowotworowych. Analizując skład karmy pamiętajmy zatem, aby większość energii pochodziła ze zdrowych tłuszczów oraz białka, a nie z węglowodanów. Specjalistyczne karmy przeznaczone dla psów onkologicznych są zazwyczaj lekkostrawne, aby dodatkowo nie obciążać walczącego z chorobą organizmu.


Domowe jedzenie


Przygotowywanie samodzielnie pożywienia dla psa z chorobą onkologiczną, wymaga nieco wiedzy, wytrwałości i cierpliwości. Trzeba pamiętać, aby usunąć z diety węglowodany jak np. ziemniaki, ryż, czy makaron. Produkty zbożowe powinny stanowić nie więcej niż 20 procent dziennej dawki. Można podawać psu niewielkie ilości różnego rodzaju kasz, jako alternatywę dla produktów mącznych. Większość spożywanych kalorii powinna pochodzić jednak z mięsa i tłuszczów. Trzeba przy tym uważać, aby nie stanowiły one jedynego pożywienia psa, bo może to spowodować przeciążenie wątroby, czy trzustki, które uczestniczą w trawieniu tych składników.


Jeśli schorowane zwierze nie będzie miało apetytu, można pokusić się o wprowadzenie diety BARF opartej na surowym mięsie. Jej zwolennicy twierdzą, że tylko taka fizjologiczna dieta, którą żywili się przodkowie psa, jest w stanie zapewnić mu zdrowie i dobrą kondycję.
Psy żyjące u boku człowieka, narażone są na podobne choroby. Mają na to wpływ niekorzystne warunki środowiska, zanieczyszczenia, ale także otyłość, brak dostatecznej ilości ruchu, stres i nieodpowiednia dieta. Walka z chorobą nowotworową jest trudna i niektórych przypadkach, z góry przegrana. Dlatego warto robić wszystko, aby pomóc psom w walce z intruzem. A najlepsze co możemy zrobić, to dbać o odpowiednią dietę psa i dostateczną dawkę miłości!

zywienie-psa-z-rakiem