Psy mające problemy z trzustką, muszą pozostać na specjalnej diecie przez całe życie. W końcu to organ, który odpowiada za trawienie. Jak zatem powinna wyglądać dieta psa z chorą trzustką? Czego nasz pupil powinien unikać?


Trzustka to niezwykle ważny organ, dzięki któremu trawiony jest pokarm. Ale oprócz enzymów, trzustka wytwarza też hormony: insulinę, glukagon oraz somatostatynę. Zatem jeśli trzustka szwankuje, rozregulowany jest cały organizm. Co ważne, najczęściej chora trzustka daje o sobie znać w momencie, kiedy jest już naprawdę źle. Wtedy u psa pojawia się biegunka, wymioty, staje się on bardzo apatyczny, znacznie pogarszają się jego wyniki krwi.


Przyczyn problemów z trzustką może być wiele. Od zapalenia trzustki, przez nieprawidłową (zbyt tłustą) dietę, otyłość i niską aktywność fizyczną, przez predyspozycje genetyczne. W walce o zdrowie naszego pupila najważniejsza jest odpowiednia dieta, którą na samym początku warto skonsultować z lekarzem weterynarii.


Dieta psa z chorą trzustką – podstawowa zasada!


Najważniejszą zasadą żywienia będzie w tym przypadku unikanie zbyt dużej ilości tłuszczu. A więc w grę wchodzi tylko i wyłącznie dieta lekkostrawna. Trzustka nie działa prawidłowo, enzymów trawiennych jest zbyt mało, a więc nie można jej przeciążać dodatkową pracą. Pupile, które jedzą domowe posiłki, muszą dostawać jedynie chude mięso (indyka, czy kurczaka). Tłuszcz musi być zastąpiony zwiększoną ilością węglowodanów jak np. puree z ziemniaka, czy gotowany brązowy ryż. Trzeba również podawać gotowane jajka, jako doskonałe źródło białka, czy chudy, biały ser. Generalnie proporcje przy domowych posiłkach powinny wyglądać następująco:
50 procent diety to chude mięso (pierś z kurczaka, chuda wołowina, sporadycznie wątroba i nerki wołowe), białko jajka, chudy twaróg, jogurt naturalny. Kolejne 25 procent powinny stanowić warzywa, ale o niskim indeksie glikemicznym. Będą to np. dynia, cukinia, brokuł, kabaczek, kalafior, czy szpinak. Resztę powinny stanowić węglowodany: ziemniaki lub bataty, ryż brązowy, płatki owsiane.


Gotowe karmy dla psa chorego na trzustkę


Jeśli nasz pies woli gotowe karmy, trzeba będzie zaopatrzyć się w te specjalistyczne, przeznaczone dla psów z problemami z układem trawiennym. Dobre będą też karmy w wersji „light” dla psów otyłych. Zarówno pierwsze jak i drugie mają zmniejszoną kaloryczność, a składniki mięsne to najczęściej kurczak. Trzeba jedynie zwracać uwagę, czy w składzie nie dodano tłuszczów dla poprawienia kondycji sierści. Wygląd wyglądem, ale to dodatkowe obciążenie dla i tak ciężko pracującej trzustki. Problemem z karmą niskotłuszczową jest fakt, że jej mało atrakcyjny smak w większości jest słabo akceptowalny przez psy. Warto jednak spróbować.


Ważny jest też sposób podawania pokarmów. Aby dodatkowo nie obciążać trzustki, należy podawać psu posiłki w małych porcjach, a częściej. Najlepiej 3-4 posiłki dziennie.


Należy pamiętać, że zapalenie trzustki jest groźną chorobą, która może prowadzić nawet do śmierci psa. Nie wolno jej bagatelizować z nadzieją, że „w końcu samo przejdzie”. Zarówno w przypadku ostrego, jak i przewlekłego zapalenia trzustki, leczenie może trwać do końca życia. A jego podstawą jest prawidłowa, lekkostrawna dieta.

 

zywienie-psa-z-chora-trzustka