Wciąż nawracające biegunki, wymioty, czy ból brzucha może oznaczać zapalenie jelita u psa. Przyczyny mogą być różne, ale walka z chorobą, to przede wszystkim odpowiednia dieta. Jak karmić psa cierpiącego z powodu jelit?
Długoterminowe problemy z jelitami u psa mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Od zakażenia wirusem (parwowirusy, korona wiroza, nosówka), bakteriami (Campylobacter, Clostridium, Salmonellae), grzybami, czy obecność pasożytów (glista, tasiemiec, lambia). Z kolei przewlekłe problemy z jelitami mogą wiązać się z:


- zespół jelita drażliwego – dosięga nawet 15 procent psów. Narażone są głównie małe rasy, które mocno przywiązują się do właściciela. Stres związany z rozłąką może powodować ataki jelita. Objawami są biegunki i wymioty, śluz w kale, bóle brzucha.


- zapalenie jelit związane z dietą – przejawia się niestrawiony resztkami w kale, problemem z wypróżnianiem, bólami brzucha. Warto wtedy podawać pokarm łatwiejszy do strawienia, a także wprowadzić do diety prebiotyki oraz większą ilość kwasów tłuszczowych omega 3 i 6.


- nieswoiste zapalenie jelit – ciężkie to zdiagnozowania zapalenie spowodowane nieprawidłowymi reakcjami układu odpornościowego psa z jego florą jelitową. Najczęściej objawia się biegunką, brakiem apetytu, utratą masy ciała.
Generalnie problemy z niestrawnością wynikają często z faktu, że psy posiadają krótkie przewody pokarmowe.


Jak pomóc psu?


Kiedy nasz pupil cierpi z powodu bólu brzucha i biegunki, można doraźnie podać leki, które złagodzą ból. Odpowiednie będą: węgiel leczniczy, smecza, stoperan, no-spa, czy probiotyk. Jednak to tylko doraźna pomoc. Jeśli objawy będą nawracały, konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii, ponieważ może oznaczać to poważne zapalenie jelita.
Jaka karma dla psa z chorobą jelit?


Karma specjalistyczna dostosowana dla psów z problemami z jelitami i żołądkiem pomaga w niestrawności. Ich skład to przede wszystkim białko o strawności do 95 procent, które przyspiesza procesy trawienne oraz węglowodany, najczęściej w postaci lekkostrawnego ryżu. Zawierają również fruktooligosacharysy i mannooligosacharydy odpowiedzialne za utrzymanie flory bakteryjnej w odpowiedniej równowadze. Z kolei kwasy omega 3 i omega 6 oprócz walki ze stanami zapalnymi w jelitach, dodatkowo dbają o zdrową skórę i sierść, które są narażone przy problemach z alergiami pokarmowymi, czy nadwrażliwościami na niektóre składniki. Wybierając karmę dla psa z nadwrażliwymi jelitami trzeba zwrócić także uwagę, na obecność w niej włókien pokarmowych, które regulują perystaltykę jelit i ułatwiają wypróżnianie.


Karma taka jest zatem idealnym rozwiązaniem pomagającym zniwelować procesy fermentacji w jelitach, a więc niweluje wzdęcia i nieprzyjemny zapach z pyska naszego pupila. Dodatkowo trzeba jednak pamiętać, że najczęściej karmy te mają podwyższoną kaloryczność ze względu na częsty brak apetytu u psów cierpiących na problemy jelitowe. Trzeba zatem kontrolować ilość porcji zjadanych przez psa.


Dieta to nie wszystko


Jak się jednak okazuje, dieta to nie wszystko o czym należy pamiętać w walce z nadwrażliwym jelitem u psa. Podstawą jest także aktywność fizyczna. Odpowiednia ilość ruchu poprawia perystaltykę jelit, usuwa uczucie wzdęcia i zapobiega zaparciom. Do tego niweluje stres, który również jest istotną przyczyną problemów z jelitami. Nagły, silny stres może bowiem powodować niekontrolowany, szybki ruch jelit, a w rezultacie ich skręt, czy biegunkę.
Podsumowując, należy pamiętać, że problemy jelitowe u psa mogą mieć różne podłoże. Często jednak przyczyną jest nieprawidłowa dieta pełna zbędnych wypełniaczy, pseudobiałek i węglowodanów. Zanim zatem wybierzemy odpowiednią karmę, warto jest skonsultować się z lekarzem weterynarii, który oceni, w jaki sposób pomóc psu i jego jelitom.

 

zywienie-psa-z-chorymi-jelitami