Dzikie koty umieją o siebie zadbać. Mogą jeść nawet kilkanaście razy na dobę, w zależności co i kiedy uda im się upolować. Albo czym nakarmi je przypadkowy spacerowicz. Jednak to koty domowe żyją dłużej. Po części dlatego, że ich dieta jest regularna, a także bogata we wszystkie składniki odżywcze. To, ile razy dziennie karmić kota, zależne jest od wielu czynników. Zobaczcie jakich.


Domowy kot sam nie zdobędzie sobie pożywienia. Zwłaszcza kocięta oraz seniorzy. To od człowieka zależy ich dieta. A trzeba wiedzieć, że dieta to podstawa zdrowego i szczęśliwego życia kota. Odpowiednio zbilansowane, wysokomięsne posiłki to podstawa dla każdego kota, niezależnie od wieku, wielkości, stopnia aktywności fizycznej, czy schorzeń. Jednak to, ile razy karmić kota, jest już zależne od kilku cech.


Ile razy karmić kocięta?


Kocięta do 4 tygodnia życia żywią się mlekiem matki. Ono w zupełności wystarczy im do zaspokojenia wszystkich potrzeb. Jedzą tyle, na ile mają ochotę. I tyle, na ile pozwoli kocia mama. Po tym czasie, można zacząć podawać kociakom pokarmy stałe, zaczynając najlepiej od mokrej karmy dokładnie rozdrobnionej. Hodowcy często podają, aby kocięta karmione były co 4 godziny. Pamiętając jednocześnie, że ich żołądki są bardzo małe, a więc i małe muszą być porcje. Nie zapominajmy przy tym o stałym dostępie do świeżej wody. Kociętom co około 2 tygodnie powinno się sprawdzać wagę, czy aby na pewno nabywają masy w odpowiednim tempie. Nadwaga w początkowej fazie rozwoju kota, może się źle skończyć w późniejszym wieku.


Ile razy karmić dorosłego kota?


Tu wiele zależy od kota. Te bardzo aktywne będą potrzebowały więcej kalorii, a dla niewychodzących z domu, porcje muszą być mniejsze. Podobnie sytuacja ma się z wielkością kota. Maine Coon zje znacznie więcej, niż jego kolega mniejszej rasy. Różnice wynikają również z wieku kota. Dojrzały, zdrowy kot będzie potrzebował więcej kalorii, niż koci senior, który jest mało aktywny, a do tego podatny na nadwagę. Jeśli karmisz swojego kota gotowymi karmami, dawkowanie zawsze podane jest na opakowaniu. Ważne jednak, aby karma dostosowana była do rasy, czy wieku kota. Ogólny schemat mówi o 4 posiłkach w ciągu dnia dla zdrowego, dorosłego kota: 50 gram mokrej karmy rano, 20 gram suchej karmy przed południem, 50 gram mokrej karmy na obiad i 20 gram suchej karmy na kolację.


Specjalna dieta


Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku specjalnej diety. Jeśli twój kot cierpi na nadwagę, należy zmniejszyć ilość posiłków w ciągu dobry, albo podawać mniejsze porcje. Tu najlepsze będą gotowe karmy w wersji light. Zawierają znacznie mniej kalorii. Trzeba jednak uważnie zwracać uwagę na skład takich karm. Te tańsze mogą zawierać zbyt dużo węglowodanów jako zapychaczy zamiast pełnowartościowego mięsa, którego kot potrzebuje najbardziej.

 

Niezależnie od wagi.


W przypadku kota z cukrzycą, najważniejsza jest regularna podaż pokarmu o niskim indeksie glikemicznym. Trzeba w tym wypadku zrezygnować z węglowodanów i dodatkowych przekąsek. Najlepiej podawać kotu karmę co 3 godziny w niewielkich porcjach, aby utrzymać stały poziom cukru.


Podstawowy błąd


Wielu właścicieli dokarmia swoje koty z miłości. Przekąska za wspólną zabawę, smakołyk za ładne mruczenie, wylizanie talerza po własnym obiedzie w nagrodę za dobre sprawowanie. Niestety to nie wyraz miłości, a niewiedzy. Takie dokarmianie z pewnością skończy się nadwagą lub otyłością. A stąd już krok do poważnych schorzeń.


Podsumowując, to ile razy dziennie karmić kota, ma wiele wyznaczników. Inny schemat żywienia będą miały kocięta, a inny seniorzy. Ilość posiłków zależy od wielkości kota i jego charakteru. Najważniejsze w tym wszystkim, aby dostarczać kotu wszystkich potrzebnych składników z mięsem w roli głównej. W końcu koty to bezwzględni mięsożercy.

 

jak-karmic-kota