Labradory mimo swoich rozmiarów, są niezwykle łagodnymi, radosnymi i przyjacielskimi psami. Uwielbiają zabawę i harce na świeżym powietrzu. Co jednak ciekawe, mimo swojej aktywności, jest to rasa, u której wyjątkowo często dochodzi do nadwagi i otyłości. Dlatego tak ważna jest dla nich odpowiednia dieta. Jak karmić labradora, aby uniknąć tych problemów?


Na podstawie badań ustalono, że nawet 20 procent labradorów jest nosicielem zmutowanego genu POMC, odpowiedzialnego za łaknienie. Psy takie czują stałą chęć podjadania, pomimo sytości. Dlatego więc tak ważna jest dla nich odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Nawet 2/3 labradorów cierpi z powodu nadwagi, a to nieuchronnie prowadzi do problemów zdrowotnych jak np.: cukrzyca, czy dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.

 

lablador-karma


Najważniejsze zasady


Najważniejszą zasadą jest umiar i nie podjadanie między posiłkami. Może się wydawać, że tak masywne psy potrzebują stałej dostawy energii. Okazuje się jednak, że labradorom wystarczą dwa posiłki dziennie – rano i pod wieczór. Nie można pozostawiać miski stale pełnej karmy, bo ta zniknie w oka mgnieniu. Trzeba również uważać na przekąski i smakołyki. One również traktowane są jako posiłek. Okazuje się, że najczęstszymi nosicielami zmutowanych genów głodu, są psy przewodniki, które towarzyszą osobom niepełnosprawnym. Naukowcy sądzą, że wszystko przez nadmierną ilość smakołyków w ramach nagrody podczas intensywnych treningów.


Obok regularności posiłków, niezwykle istotny jest ich skład. Warto jest podawać swojemu pupilowi gotową karmę dopasowaną specjalnie dla labradorów. Oczywiście jej rodzaj i ilość należy dostosować do wieku psa, jego wielkości oraz stopnia aktywności fizycznej. Karmy dla tej rasy psów charakteryzują się odpowiednią wartością kaloryczną przy jednoczesnej, podwyższonej ilości białka i ograniczonej podaży tłuszczów. Producenci gotowych karm dodają do nich najczęściej kwasy tłuszczowe n-6 i n-3, które dbają o zdrowy stan skóry i sierści, jako naturalnej, wodoszczelnej bariery przed zimnem. Zapewniają również mocne stawy i kości, co przy ich znacznym obciążeniu w przypadku tej rasy, jest bardzo istotne. Wydaje się zatem, że gotowe karmy będą najbezpieczniejszym i najłatwiejszym sposobem żywienia labradora. Pozwolą bowiem na dostarczenie wszystkich niezbędnych składników i ograniczą wrodzone zagrożenie do nadmiernego tycia.


Samodzielne przygotowywanie posiłków jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak być ostrożnym, aby nie przesadzić z kalorycznością. Oczywiście wiadomym jest, że pies nie powinien dostawać resztek ze stołu. Jego posiłek powinien być przygotowany z pełnowartościowego białka pochodzącego z różnych gatunków mięs, raczej mniej tłustych. Do tego niezbędne są węglowodany jak np. kasze, płatki owsiane, a także warzywa jako źródła niezbędnych witamin i mikroelementów.

 

lablador-szczenie-karma


Karmienie szczeniąt labradora


Małe szczenię labradora w krótkim czasie osiąga masę nawet 30 kg. Aby to zrobić i zachować zdrowe i silne kości, potrzebuje dużej ilości energii, wapnia i fosforu. Jednak nie można też przesadzić z ich ilością. Już w wieku szczenięcym może rozwinąć się dysplazja stawów, czy krzywica. Dlatego tak ważna jest odpowiednio skomponowana dieta. Szczenię powinno jeść 2-4 razy w ciągu dnia w zależności od wieku. Wielkość i częstotliwość porcji zawsze podana jest na opakowaniu karmy. Najlepiej, aby była to karma dla juniora psa rasy dużej. Pamiętajmy, że nasz pupil nie powinien jeść godzinę przed intensywnym wysiłkiem fizycznym, a po jego zakończeniu, nie podawajmy jedzenia przez 2 godziny. Co innego dotyczy świeżej wody. Ta zawsze powinna być dostępna dla psa. Można mieszać pokarmy podając raz suchą karmę, a raz wilgotną. Ta pierwsza sprzyja czyszczeniu zębów, a druga nawodni organizm i doda nieco aromatu.


Jak widać, karmienie labradora jest dość specyficzne. Warto już od samego początku nauczyć młodego pupila komend „zostaw”. Inaczej, pies będzie wkładał do pyska wszystko, co napotka na swojej drodze. Jednak odpowiednia dyscyplina i prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna pozwoli psu cieszyć się zdrowiem przez długie lata.