Owczarki niemieckie to silne, wytrzymałe psy potrzebujące dużej dawki ruchu. Ich cechy charakteru sprawiają, że pies ten chętnie jest wykorzystywany do zadań specjalnych – towarzyszy policji w akcjach, ratuje ludzkie życie w górach, towarzyszy w zajęciach terapeutycznych. Owczarek potrzebuje do tego odpowiednio zbilansowanej diety. Zatem czym karmić owczarka niemieckiego?


Owczarki niemieckie potrzebują dobrego źródła energii, aby móc być aktywnym przez cały dzień. Odpowiedni sposób żywienia owczarka niemieckiego pozwoli mu na długie i aktywne życie. Właściciele najczęściej decydują się na żywienie psa gotową karmą. To dobre rozwiązanie. I dużo łatwiejsze niż samodzielne przygotowywanie odpowiednio zbilansowanej diety. Sucha karma przeznaczona dla owczarka niemieckiego, dostarcza mu odpowiednich składników na każdym etapie jego życia.

 

karmienie-owczarka-niemieckiego


Karmienie szczeniaka owczarka niemieckiego


Do 4 tygodnia życia podstawą diety psa jest mleko matki. Jest ono na tyle wartościowe, że nie potrzebuje uzupełniania diety. Jednak od 4 tygodnia warto rozpocząć przygodę ze stałym pokarmem. Jako że zęby psa nie są jeszcze tak wytrzymałe, a układ pokarmowy wciąż się rozwija, warto zacząć rozszerzanie diety od podawania suchej karmy dla szczeniąt namoczonej w wodzie. Ułatwi to gryzienie i trawienie. Takie dania powinno się podawać malutkimi porcjami 3 razy na dobę. Po 2 miesiącu życia podajemy karmę co 12 godzin. Mniej więcej 7 tydzień życia psa, to czas kiedy stopniowo odchodzi się od namaczania karmy. Szczenię owczarka niemieckiego powinno dostawać suchą karmę do 9 miesiąca życia. Po tym czasie można zacząć wprowadzać domowe posiłki jak zmielone mięso drobiowe, czy wołowe wraz z gotowanymi warzywami i ryżem, czy kaszą. Taki sposób żywienia szczeniąt pozwoli mu na dostarczenie w pierwszych miesiącach życia, wszystkich składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju.
Jeśli zdecydujemy, aby nasz pies jadł metodą BARF, którego podstawą jest surowe mięso i kości, dobrym momentem będzie 18 miesiąc życia. Wtedy powoli możemy wprowadzać surowe mięso. Ważne aby robić to stopniowo, obserwując reakcje psa.

 

karmienie-owczarka-niemieckiego-szczeniak


Karmienie dorosłego owczarka niemieckiego


Mniej więcej w 9 miesiącu życia (niektórzy producenci mówią o 4 miesiącu) pies przechodzi z karmy „puppy” na karmę „junior”. To pierwszy krok ku dorosłości. Po 12 miesiącu pies staje się dorosły i może przejść na karmę „adult”. Producenci wiedzą, że każdy pupil jest inny. Zatem dla tych najbardziej aktywnych dorosłych psów, stworzona została karma „energy” będąca bombą energetyczną. W karmie dla dorosłego psa owczarka niemieckiego, oprócz podstawowych składników, nie może zabraknąć glukozaminy i chondroityny. A wszystko dlatego, że jest to rasa duża, u której często dochodzi do artrozy oraz dysplazji stawu biodrowego i łokciowego. Składniki te ochronią narażony układ ruchowy psa. Nie może zabraknąć także L-karnityny, ponieważ owczarki są rasą o delikatnych układach trawiennych.
Karma musi być również dostosowana do rodzaju sierści naszego czworonoga. Te z długą sierścią powinny dostawać karmę z podwyższoną zawartości kwasów tłuszczowych omega-6. Natomiast krótkowłose muszą dostawać karmę z selenem, miedzią, cynkiem i żelazem.


Trzeba pamiętać, że sucha karma w granulkach pozbawiana jest wody w procesie suszenia. Wszystko po to, aby ograniczyć psucie się pokarmu. W związku z tym, niezbędny jest stały dostęp do świeżej wody. Jednocześnie sucha karma jest bardziej kaloryczna niż mokra. Będzie zatem dobra dla aktywnych psów. Dla szczeniąt i psich seniorów, lepszym wyjściem jest karma wilgotna – mniej kaloryczna i łatwiejsza do konsumpcji.
Podsumowując, owczarki niemieckie poprzez swoją budowę ciała i charakter, są psami o szczególnych wymaganiach żywieniowych. Warto o nich pamiętać zarówno wybierając dla niego suchą karmę spośród setek dostępnych na rynku, jak i przygotowując posiłki samemu.