Yorki są małymi psami, a więc nie potrzebują dużej ilości pokarmu w ciągu dnia. Nie oznacza to jednak, że nie mają określonych wymagań żywieniowych. Dieta Yorka powinna różnić się w zależności od jego wieku, czy wielkości. Zobaczcie zatem, jak karmić psa rasy York, zarówno w wieku szczenięcym, jak i dojrzałym.


Yorki mają małą pojemność żołądka. Dziennie potrzebują około 150 kalorii. Te najbardziej aktywne powinny dostawać pokarm o równowartości 200 kalorii. To im wystarczy na pełen energii, udany dzień. Pokarm należy dzielić na kilka małych porcji, aby nie doprowadzić do przeciążenia układu trawiennego. W diecie bezwzględnie powinno się znajdować wysokiej jakości białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik, witaminy i minerały. Odpowiednio skomponowana dieta i dobrze dobrana karma, pozwoli waszemu pupilowi na prawidłowy rozwój.


Trzeba także pamiętać, że psy rasy York są dość wybredne w wyborze jedzenia, co może utrudniać karmienie. Mają też skłonności do chorób zębów i dziąseł, a także dość wrażliwy żołądek. Wszystko to sprawia, że powinniśmy zapomnieć o powszechnej karmie i skupić się na tej przeznaczonej dla Yorków.

 

york-karma


Jak karmić Yorka szczeniaka?


Szczenię do 4 tygodnia życia żywi się mlekiem matki. Karmę wprowadzamy po 1 miesiącu. Częstotliwość posiłków do 3 miesiąca jest bardzo duża, ponieważ szczenię potrzebuje nawet 400 kalorii dziennie, aby wspierać intensywny rozwój organizmu. Podajemy zatem 4-5 posiłków dziennie. Oczywiście małymi porcjami, aby nie doprowadzić do przejedzenia i przeciążenia układu trawiennego. Od 3 do 10 miesiąca życia zmniejszamy częstotliwość posiłków do 3-4 dziennie.

 

yorkshire-terrier-karma


Karma dla Yorka


Najlepszym wyborem będzie gotowa karma przeznaczona typowo dla tej konkretnej rasy. Zawiera ona proporcję odpowiednich składników opracowaną przez specjalistów. Pozwoli to na prawidłowy rozwój psa. Karma dla szczeniąt powinna zawierać minimum 8,5% tłuszczu w suchej masie oraz 25% białka. Niezwykle istotne są też witaminy i minerały. Nie może zabraknąć przede wszystkim wapnia i fosforu potrzebnych do budowy silnych kości i zębów. Dla najmłodszych pupili, dobrym wyborem będzie karma mokra, którą nie tylko łatwiej gryźć i trawić, ale także zadba o odpowiednie nawodnienie małego organizmu. Z kolei karma sucha to dobra recepta na systematyczne czyszczenie zębów z gromadzącego się kamienia nazębnego. Jednak szczenięta, które dopiero co zostały odstawione od mleka matki, powinny dostawać namoczoną suchą karmę. Ułatwi to im gryzienie słabymi jeszcze zębami oraz trawienie.


Karmienie dorosłego Yorka


W przypadku dojrzałego psa, dzienne zapotrzebowanie na energię spada do 150-200 kalorii, w zależności od stopnia aktywności psa. Pies takie powinien jeść 3 razy dziennie, o konkretnych porach. A jeśli w międzyczasie dostaje przekąski – 2 razy dziennie.


Psy tej rasy nie potrzebują bardzo kalorycznego pożywienia, ale za to musisz dostarczać mu całej gamy substancji odżywczych, minerałów i witamin. Podstawą jest białko pochodzące z wysokiej jakości mięsa bądź ryb. Ważne są kwasy Omega, aby zadbać o włosy Yorka. Istotne są także wapń, magnes i fosfor, dla zdrowych kości, stawów i zębów.
Komponując zatem dietę Yorka należy pamiętać, że są to dość wymagające psy z delikatnymi żołądkami. Jeśli decydujemy się przygotowywać posiłki samodzielnie, trzeba pamiętać o dostarczeniu wszystkich potrzebnych składników, w tym przede wszystkim białka pochodzącego z chudego mięsa oraz ryb. Dobrym wyborem będzie zatem dieta oparta na karmie specjalnie skomponowanej dla tej rasy psów. Posiada one odpowiednią ilość składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju naszego małego pupila wraz z niezbędnymi witaminami i minerałami. Yorki to jedne z najdłużej żyjących psów. Warto zatem zadbać o ich dietę, aby można było cieszyć się wspólną przyjaźnią nawet przez 20 lat.