Pojawienie się w domu szczeniaka, to prawdziwa rewolucja dla rodziny. Wiadomo że pies to nie zabawka, a jego zakup musi być bardzo przemyślaną decyzją. Warto również przygotować się na pojawienie się małego pupila do domu. Najważniejsza jest podstawowa wiedza na temat opieki nad szczeniakiem oraz specjalna wyprawka.


Nie można zapomnieć także o przygotowaniu mieszkania na przyjęcie nowego lokatora. Przede wszystkim należy zabezpieczyć zagrażające mu elementy. Ukryć kable i przewody, które mogą zachęcić psa do zabawy i gryzienia. Trzeba również zwrócić uwagę na nisko położone elementy, które mogą być niebezpieczne dla chętnego do zabawy psa np.: środki chemiczne, korki, którymi może się zadławić, czy kwiaty, które po zjedzeniu mogą powodować problemy żołądkowe.


Przed przyjęciem szczeniaka pod swój dach, należy poczynić także odpowiednie zakupy. Bez wyprawki się nie obejdzie. Pies potrzebuje chociażby legowiska, smyczy, misek do jedzenia, czy zabawek. Ale po kolei.


Legowisko


Najważniejszą kwestią, jest własny kąt dla małego psiaka. Musi mieć swoje miejsce do spania . W sklepach znajdziemy całą gamę legowisk. Miękkie poduszki, wiklinowe kosze, czy nawet ekskluzywne łóżeczka, których nie powstydziłby się człowiek. Ważne aby legowisko umiejscowić w domu w spokojnym miejscu, z dala od głównego, domowego zgiełku, ale jednocześnie tak, aby nowoprzybyły przyjaciel rodziny, czuł się bezpiecznie.


Jeśli obawiacie się, że mały psotnik zniszczy legowisko, można na początek położyć na podłodze zwykłą poduszkę, bądź koce. Psu nie zależy na modnych trendach.


Karma


Jeszcze przed zakupem psa, warto zapoznać się z dostępną na rynku karmą. Jeśli decydujemy się na gotową karmę, trzeba pamiętać, aby była ona dopasowana do wielkości, rasy i wieku psa. Dawkowanie należy dokładnie sprawdzić na opakowaniu, aby nie doprowadzić do przekarmienia psa, który chętnie będzie wkładał kolejne porcje do pyska. Jeśli zdecydujemy się na przygotowywanie posiłków samodzielnie, warto najpierw zapoznać się z potrzebami na konkretne składniki odżywcze psa posiadanej rasy. Na naszej stronie znajdziecie poradniki na temat żywienia psów w zależności od rasy.


Miski


Miski na karmę i wodę to kolejny niezbędny zakup. Pamiętajmy o ich regularnym czyszczeniu, aby nie gromadziły się w nich bakterie. Miski również powinny stać w takim miejscu, aby umożliwić psu jedzenie w spokoju, bez stresu.


Akcesoria spacerowe


Już od najmłodszych lat, warto psa uczyć chodzenia na smyczy. Na rynku znajdziemy różne ich rodzaje. Od krótszych i delikatnych smyczy dla małych piesków, po masywne smycze dla silnych i dużych czworonogów. Najlepiej sprawdzi się standardowa, 2-metrowa smycz, która z jednej strony pozwala mieć kontrolę nad psem, z drugiej pozostawia mu nieco swobody. Oprócz smyczy potrzebna będzie oczywiście dobrze dobrana obroża bądź szelki. Zwłaszcza te drugie są dobrym wyborem na początek nauki chodzenia na smyczy, kiedy pies mocno się wyrywa.
Do obroży warto jest przyczepić etykietę identyfikacyjną z imieniem psa i numerem telefonu do właściciela. To tak w razie, gdyby nasz szczeniak postanowił pójść własną drogą.


Zabawki


Mały szczeniak, podobnie jak dziecko, uwielbia zabawę. Gryzienie, szarpanie, turlanie się i bieganie za piłką to jego ulubione zajęcia. Przyda się zatem trochę zabawek i gryzaków. Ciekawą opcją są szarpaki, w postaci np. piłek zaczepionych na linie. Idealna zabawka do ćwiczenia silnej szczęki. Psy uwielbiają także futrzaki. Tu doskonale sprawdzą się stare pluszaki.


Naturalne gryzaki


Aby zaspokoić potrzebę psa na gryzienie, zamiast twoich butów, czy nogi od stołu, daj pupilowi naturalne gryzaki. Dostępne są one w postaci suszonych uszu świńskich, wołowych, a nawet jelenia, czy kurzych łapek. Zagwarantujecie tym samym psu dobry trening żuchwy, świetną zabawę, a sobie odrobinę spokoju!


Zanim przyjmiemy pupila do swojego domu, trzeba odpowiednio się do tego przygotować. Najlepiej dać szczeniakowi czas na aklimatyzację w nowym miejscu, nie zarzucając go od razu toną piszczących zabawek i gryzaków.

 

szczeniak-w-domu