Adopcja psa ze schroniska to bardzo szlachetny gest, często ratujący psa. Niezależnie, czy decydujemy się na adopcję szczeniaka, czy dorosłego psa, trzeba liczyć się z kilkoma wadami, ale i pamiętać o licznych zaletach. Zobaczcie zatem, jak zaadoptować psa ze schroniska.


Adopcja psa to bardzo odpowiedzialne zadanie. Nowy właściciel spełnić musi szereg wymagań, co jest dobrze sprawdzane przez pracowników schroniska. Najważniejsze jest bowiem dobro psa, który w przeszłości już wycierpiał swoje. Adopcja niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to ogromna satysfakcja, że udało nam się pomóc zwierzęciu znaleźć ciepły dom i kochającą rodzinę. Decydując się na przygarnięcie psa dorosłego, często będziemy mieć już z głowy naukę czystości, czy podstawowe komendy. Mówi się także, że psy ze schroniska, to najlepsi i najwierniejsi przyjaciele.


Trzeba jednak pamiętać, że psy ze schroniska to także ogromna odpowiedzialność , a czasami walka ze złymi nawykami psa. Dorosłe psy ze schroniska mogą mieć problemy behawioralne wynikające np. z długotrwałego przebywania w zamknięciu, czy innego złego traktowania przez poprzedniego właściciela. Psy są często nieufne i potrzebują czasu, zanim otworzą się przed nowym właścicielem. Jednak kiedy już do tego dojdzie, będziecie cieszyć się przyjaźnią przez długie lata. Jeszcze jedna wada może dotyczyć szczeniąt ras mieszanych. Najczęściej nie jesteśmy w stanie ocenić, do jakich rozmiarów będzie rósł pies.


Jak zaadoptować psa? Pierwszy kontakt


Zanim zdecydujecie się na wybór konkretnego psa, należy spędzić z nim trochę czasu. Warto jest odwiedzić kilka razy psa w schronisku, zabrać go na spacer, czy nawet przejechać się z nim samochodem, aby zobaczyć jego zachowanie. Ale także aby pies mógł się do nas przyzwyczaić zanim zabierzemy go do domu.
Pracownicy schroniska spędzają dużo czasu z psami i doskonale znają ich zachowania i cechy charakteru. Warto ich zatem podpytać nie tylko o wiek psa, czy stan jego zdrowia, ale także o to, jak reaguje na inne psy, na dzieci, czy jest aktywny, czy raczej leniwy, co lubi, a czego się boi. To sprawi, że wasze pierwsze wspólne chwile będą przyjemne i mniej stresujące dla obu stron.


Ile to kosztuje?


Decydując się na psa z fundacji, nie zapłacisz nic. Z kolei w schronisku sytuacja jest różna. Jedne placówki pobierają ewentualną dobrowolną opłatę, w innych za psa trzeba zapłacić, ale są to raczej kwoty symboliczne. Za szczenię zapłacimy 10-30 zł i nieco drożej za rasowego pupila. Koszt dorosłego psa może wahać się w kwotach 30-100 zł.
Należy się jednak przygotować na to, że o ile koszt psa jest symboliczny, o tyle jego utrzymanie kosztuje. Warto to przeanalizować biorąc pod uwagę adopcję psa. Szczepienia, ewentualne leczenia, wyprawka, karma. Są to koszty, które będzie musiał ponosić właściciel przez najbliższe lata.


Nowy domownik


Po przybyciu do domu, najważniejsza dla psa jest spokojna aklimatyzacja. Przez kilka dni nie osaczaj psa, daj mu poznać nowy teren i zbadać kąty. Po kilku dniach powinien już poczuć się bezpiecznie. Jeśli masz w domu inne zwierzęta, zapoznaj je ze sobą, a dzieciom pozwól podchodzić do psa jedynie w twoim towarzystwie. Maluchy mogą być niedelikatne dla nowego lokatora i sprawić, że ten się wystraszy. Trzeba również odłożyć w czasie wszelkie szkolenia, tak aby pies najpierw poczuł się w nowym miejscu jak u siebie i aby poznał hierarchię w rodzinie. Zatem jeśli pupil będzie próbował zdominować domowników, czy warczeć, nie pozwól mu na to. Na szkolenie przyjdzie czas, jednak zdrową dyscyplinę musisz wprowadzić od razu, aby nie rozpieścić psa.


Adopcja psa to poważna decyzja, która wymaga przeanalizowania wszelkich za i przeciw. Musisz zastanowić się, czy posiadasz warunki dla psa, czy masz czas, aby wychodzić z nim na spacery, czy masz gdzie go zostawić w razie wyjazdu. Pamiętaj, że pies to nie zabawka. Nie możesz go wyrzucić, kiedy już się znudzi. Nie wolno zatem ulegać presji dzieci. Decyzja musi być przedyskutowana ze wszystkimi domownikami.