Szczenię ma rok, aby stać się dorosłym psem. Tych 12 miesięcy jest niezwykle ważnych dla rozwoju psa. To jakich nabierze nawyków żywieniowych, będzie miało wpływ na całe jego późniejsze życie. Warto więc wiedzieć, jak odpowiednio karmić szczenię, aby cieszyło się długim i zdrowym życiem.


Szczenię do 4 tygodnia życia żywi się jedynie mlekiem matki. Całkowite odstawienie następuje w wieku 6 do 8 tygodni. Choć już 4-tygodniowy pupil zaczyna interesować się innym pożywieniem. Już wtedy można zacząć podawać psu suchą karmę. Ważne, aby była ona nasiąknięta wodą, co ułatwi psu jedzenie. Karma trzeba podawać stopniowo. Nie może ona w tym wieku całkowicie zastąpić mleka matki, gdyż byłoby to zbyt dużym obciążeniem dla wciąż rozwijającego się układu trawiennego.


Jaka karma dla szczeniaka?


Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów karmy dla szczeniąt. Pozwalają one na zbilansowane żywienie i dostarczają młodemu psu wszystkich składników odżywczych, minerałów i witamin. Szczenięciu, które je suchą karmę, nie potrzeba suplementować diety. Dostosowana do ich wieku karma zawiera w sobie dużą ilość białka, aby wspomóc budowę silnych kości i zębów. Nie zawiera zbędnych składników, aby nie obciążać układu pokarmowego. Ma za to w swoim składzie zwiększoną ilość magnezu, wapnia, fosforu, żelaza, cynku oraz witaminy D. Dodatkowo karma dla szczeniąt ma mniejsze granulki co ułatwia gryzienie jej przez małe pyszczki. Zatem wybierając karmę dla naszego małego pupila, warto zwracać uwagę na jej skład.


Dobrym pomysłem jest również karma wilgotna. Ma ona bardziej intensywny zapach i łatwiej ją jeść, zwłaszcza tym najmłodszym szczeniakom. Otwarta karma nie powinna jednak leżeć w misce dłużej niż 3 godziny, co może spowodować namnażacie się bakterii, a w rezultacie problemy żołądkowe.


Ile karmy podawać szczeniakowi?


Szczenięta różnią się od siebie wielkością. Zatem i ilość potrzebnego im pożywienia będzie inna. Zawsze należy zwracać uwagę na wytyczne podawane w tabeli na opakowaniach karmy. Młody pies powinien jeść kilka mniejszych posiłków dziennie.
Od rozpoczęcia podawania karmy do odstawienia od mleka matki - 4- 6 porcji na dzień.
Od dwóch do trzech miesięcy - 4 porcje na dzień.
Od czterech do sześciu miesięcy - 2- 3 posiłków na dzień.
Powyżej sześciu miesięcy - 2 posiłki dziennie (w zależności od wielkości psa)
Pamiętajmy, aby nie pozostawiać miski pełnej suchej karmy ciągle dostępnej dla psa. Szczenię nie potrafi zjeść określonej porcji i na tym poprzestać. Może to doprowadzić do przekarmienia psa, a w rezultacie do początków otyłości.
Kiedy zmienić karmę na tę dla psów dorosłych?
Nawet jeśli wydaje wam się, że wasz 8-miesięczny pupil wygląda już jak dorosły pies, nadal nie jest on gotowy na zmianę karmy. Jego organizm wciąż intensywnie się rozwija i potrzebuje zwiększonej dawki składników odżywczych, które znajdzie w karmie dla szczeniąt. Na przejście na karmę dla dorosłych psów przyjdzie pora dopiero, kiedy skończy 12-18 miesięcy (zależnie od wielkości psa).


Gdzie i kiedy?


Dla psa ważny jest też sposób, czy miejsce podawania pożywienia. Musi on mieć możliwość jedzenia w spokoju bez zbędnych rozpraszaczy. Najlepiej wybrać spokojniejsze miejsce w domu, gdzie nie będzie nagłych hałasów, czy wciąż przechodzących ludzi w pobliżu.
Organizm Twojego psa przyzwyczaja się do regularnych posiłków. Jeśli rano podajesz mu suchą karmę, a popołudniem wilgotną, nie zmieniaj nagle tego nawyku. Może to spowodować niestrawność, ponieważ organizm wytworzył enzymy trawienne zgodnie z poprzednim sposobem diety.
Podsumowując, dieta szczeniąt zdecydowanie różni się od tej dla psów dojrzałych. Zanim osiągnie on dorosłość, musi minąć kilkanaście miesięcy podczas których jego organizm nadal się rozwija, a kości i zęby intensywnie rosną. Tylko odpowiednia dieta i ilość ruchu zagwarantuje psu długie życie w zdrowiu i szczęściu.

 

kalendarz-zywienia-szczeniat