Ta tybetańska rasa psa dotarła do Europy dopiero w latach 30. XX wieku. Nie bez przyczyny shih – tzu nazywane są psimi arystokratami. Są wyjątkowo wymagające jeśli chodzi o pielęgnację i żywienie. Dlatego nie jest to pies dla każdego. Sprawdźcie zatem, jak karmić shih-tzu, aby ten był zdrowym psem z piękną, lśniącą sierścią.


Shih-tzu to towarzyskie i radosne zwierzęta, które lubią spędzać czas zarówno odpoczywając na kanapie, jak i spacerując. Jeśli chodzi o dietę, są bardzo delikatnymi psami. Często cierpią na alergie pokarmowe, a po kondycji sierści od razu da się zauważyć, że coś jest nie tak z ich dietą. Zatem ich żywienie nie należy do najłatwiejszych. Jakich składników nie może zabraknąć w ich psiej diecie?

 

shih-tzu-karma


Jak karmić szczenięta shih-tzu


Szczenięta shih-tzu mają z jednej strony bardzo delikatny układ pokarmowy, z drugiej są łakome. Trzeba zatem dbać, aby ich porcje były niewielkie, ponieważ widząc pełną miskę, pupil opróżni ją do zera. Może być to powodem problemów trawiennych, czy nadwagi.
Jako że karmienie shih-tzu wymaga precyzji i wiedzy o potrzebnych składnikach i ich proporcjach, najlepiej jest wybrać gotową karmę przeznaczoną dla tej rasy. Na rynku dostępne są wersje zarówno dla szczeniąt, psów dorosłych, jak i seniorów. Generalnie karma dla szczeniąt znacznie różni się składem od tej dla psów dorosłych. Szczenięta shih-tzu potrzebują zdecydowanie mniej tłuszczów i włókna surowego, ale za to więcej białka i kwasów tłuszczowych. Do 3 miesiąca życia, pies powinien otrzymywać nawet 4 porcje karmy dziennie. Jeśli nie radzi sobie z gryzieniem, warto na kilkanaście minut przed podaniem, zmoczyć karmę wodą aby namiękła. Nieco później, bo do 10 miesiąca, ilość podawanych porcji należy zmniejszyć do 3. Wielkość pojedynczej porcji trzeba dokładnie kontrolować i podawać ją zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W przypadku najmłodszych pupili, dobrym pomysłem jest także podawanie karmy mokrej, która jest łatwiejsza do trawienia, mniej kaloryczna i zawiera sporą ilość wody, co zapewni odpowiednie nawodnienie organizmu.

 

shih-tzu-szczeniak-karma


Karmienie dorosłego shih-tzu


Aby zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę naszego shih-tzu, trzeba pamiętać nie tylko o dostarczaniu mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale i o dobrze wymierzonych porcjach. Delikatne żołądki shih-tzu i ich charakterystyczna sierść, potrzebują ważnych składników do prawidłowego funkcjonowania. W diecie nie może zabraknąć białka, w tym przede wszystkim aminokwasów siarkowych (polifenole, flawonoidy, fitostanole, lignany). Dla zdrowej i lśniącej sierści niezbędne są kwasy nienasycone n-6 i n-3. Aby dbać o prawidłowy metabolizm białek potrzebne są witaminy. Nie może zabraknąć też siarki, miedzi, wapnia i cynku. Warto zwracać uwagę, czy te składniki znajdują się w składzie kupowanej karmy.


Jako że shih-tsu nie są mocno aktywną fizycznie rasą, co sprzyja ich nadwadze, dorosły pies powinien zjadać 1-2 posiłki dziennie. Raczej nie wysokokaloryczne. Jeśli podajemy również psie smakołyki i przekąski, należy uwzględnić je w bilansie energetycznym dnia.
Przygotowując psu posiłki samodzielnie, musimy pamiętać, aby podawać głównie chudsze gatunki mięsa. To najlepsze źródło potrzebnych im do życia składników. W połączeniu z warzywami i owocami, które powinny stanowić około 10 procent posiłku, skomponujemy dietę bogatą we wszystkie substancje odżywcze.


Shih-tzu to idealny pies dla domatora, który może poświęcić psu sporo czasu. Aby zachować piękny, zdrowy wygląd naszego pupila, potrzebna jest jego codzienna pielęgnacja oraz odpowiednia dieta. Najłatwiejszym zatem wyborem, będzie dieta złożona z gotowych karm, które uzupełnią zapotrzebowanie psa na wszystkie niezbędne składniki na każdym etapie jego życia. Oczywiście dobrą opcją jest również karmienie domowym jedzeniem, starannie przygotowanym pod kątem zapotrzebowania psa na konkretne składniki odżywcze.