Każdy kot potrzebuje dobrego jakościowo pożywienia składającego się głównie z mięsa z dodatkiem warzyw, minerałów i witamin. To klucz do dobrego zdrowia i długiego życia kota. Jeśli jednak wasz pupil przeszedł ostatnio zabieg kastracji bądź sterylizacji, jego wymagania co do diety są szczególne. Zobaczcie, na co zwrócić uwagę komponując dietę dla kota kastrata.


Kastracja i sterylizacja kotów to bardzo popularny zabieg. Zapobiega niekontrolowanemu rozmnażaniu, a w przypadku samców, ogranicza ich potrzebę naznaczania terenu, co może być uciążliwe dla właścicieli. Mówi się również, że zabieg ten chroni koty przed niektórymi chorobami. Trzeba jednak pamiętać, że koty po kastracji i sterylizacji wymagają specjalnej diety. A wszystko przez spowolnienie przemiany materii i zmniejszenie chęci do aktywności fizycznej. Kotom trzeba będzie zatem ograniczyć kalorie, aby nie doprowadzić do nadwagi, czy otyłości.


Karmienie kota po kastracji – liczą się kalorie


Dieta kota po kastracji nie jest trudna do skomponowania. Najważniejsze jest ograniczenie kaloryczności i komponowanie dań z wysokiej jakości składników, w tym przede wszystkim mięsa, suplementów i witamin. Ale to akurat dotyczy diety każdego kota. Wybierając gotową karmę dla kota po kastracji, najlepiej będzie wybrać tą w wersji light. Mniejszą kaloryczność mają też karmy typu indor, przeznaczone dla kotów żyjących w domu . Trzeba jednak zwracać uwagę na jej skład. Czy jest tam wystarczająca ilość białka, jako podstawowego budulca, a także niezbędnych witamin i minerałów. Może się bowiem okazać, że te tańsze karmy, mają w swoim składzie węglowodany jako zapychacza. Pamiętajmy, że koty mają problem ze strawienie węglowodanów, a ich długotrwałe podawanie, odbije się na zdrowiu kota.


Jeśli zdecydujecie się na kastracje, czy sterylizacje kota przed ukończeniem przez niego 12 miesiąca życia, lepiej będzie zrezygnować z karmy przeznaczonej dla kociąt. Wszystko przez to, że małe kociaki potrzebują więcej energii, a więc i karmy są bardziej kaloryczne. Można zamiast tego podawać mokrą karmę, która jest mniej kaloryczna, a dodatkowo zawiera dużo wody co sprzyja nawadnianiu kociąt.


Oprócz kaloryczności karmy, ważna jest odpowiednia ilość witamin i minerałów. Kastraci mają zwiększoną tendencję do chorób nerek i kamicy układu moczowego. Naukowcy do dziś spekulują, co jest przyczyną tak częstych chorób tego rodzaju u kotów. Aby uchronić przed nimi kota, niezbędna jest odpowiednia dieta zawierająca odpowiednią ilość pierwiastków. Chodzi o stosunek magnezu i fosforu w diecie. Regularnie należy również kontrolować ilość wapnia w moczu. Do chorób nerek przyczynia się także sód, dlatego wybierając karmę dla kota, trzeba dokładnie sprawdzać jej skład i dbać o wielkość oraz ilość posiłków zgodnie z zaleceniami producenta.


Kiedy wprowadzić nową dietę?


Większy apetyt kot może poczuć już nawet 48 godzin po sterylizacji, czy kastracji. Nie oznacza to jednak, że z dnia na dzień powinniśmy zmieniać mu karmę. Koty są bardzo wybredne co do jedzenia i mocno przyzwyczajają się do swojej karmy. Proces jej zmiany musi zatem następować stopniowo. Inaczej możemy doprowadzić do problemów trawiennych. Najlepiej więc początkowo zmniejszyć porcje dotychczasowej karmy i stopniowo wprowadzać nową, mniej kaloryczną dietę. W pierwszych dwuch dniach, nowa karma powinna stanowić zaledwie 35% całej porcji. W trzecim i czwartym dniu już 50%. Piątego i szóstego dnia – 75%. Dopiero po tygodniu nowa karma może całkowicie zastąpić dotychczasową.


Jeśli planujecie przeprowadzić u swojego kota zabieg kastracji bądź sterylizacji, należy pamiętać o kilku rzeczach, które uchronią go przed nadwagą. Przede wszystkim dieta musi być mniej kaloryczna, dobrej jakości i bogata we wszystkie składniki odżywcze potrzebne do zdrowego rozwoju kota. Trzeba także unikać przekąsek i smakołyków, które są źródłem zbędnych kalorii. No i oczywiście stosować codzienną dawkę aktywności fizycznej, dzięki czemu nasz kota będzie zdrowy i szczęśliwy.

 

kot-po-kastracji