Niestety nie każdy kot może cieszyć się pełnym zdrowiem. Koty wyjątkowo często cierpią na schorzenia nerek. Dużo częściej niż psy. Nierzadko dochodzi do niewydolności nerek. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i diecie, w dzisiejszych czasach, koty takie mogą przeżyć jeszcze kilka lat. Trzeba jednak o nie odpowiednio zadbać.


Dieta kota z chorobą nerek jest bardzo istotna w procesie leczenia, a raczej spowalniania choroby. Koty wyjątkowo często cierpią z powodu niewydolności nerek. Wynika to zarówno z predyspozycji genetycznych, ale również z diety. Koty przyswajają bardzo duże ilości białka pochodzącego z mięsa. Zatem jego nerki pracują stale na podwyższonych obrotach. Niewydolność nerek to choroba nieuleczalna i początkowo bezobjawowa. Dopiero kiedy się nasili, widzimy, że coś dzieje się z kotem. Niestety oznacza to, że część nerek jest już uszkodzona i nie funkcjonuje prawidłowo.


Objawy niewydolności nerek


Niestety jeśli zauważymy te objawy, zapewne choroba jest już w zaawansowanym stadium. Koty nie dają po sobie poznać wcześniej, że coś się dzieje. Warto zatem co jakiś czas wykonywać kontrolne badania. Zwłaszcza, jeśli kot jest już dojrzały.


Objawy:


- brak apetytu
- brak chęci do zabawy
- zwiększona ilość oddawania moczu i zwiększone pragnienie
- matowienie sierści
- nieprzyjemny zapach z pyska
- biegunka
- owrzodzenie jamy ustnej
- utrata wagi ciała
- zaburzenia neurologiczne w postaci np. drgawek


Jak karmić kota z chorymi nerkami?


Nerki to doskonały filtr. Oczyszczają krew z toksyn, regulują gospodarkę elektrolitową i wodną. Kiedy nie pracują prawidłowo, kłopoty zaczyna mieć cały organizm wraz z innymi narządami. Aby wspomóc pracę organizmu, ważna jest odpowiednia dieta. Jeśli zdecydujesz się na komponowanie posiłków samodzielnie, pamiętaj, żeby najpierw skontaktować się z lekarzem weterynarii lub kocim dietetykiem.


Podstawą jest dieta niskobiałkowa. Jak ognia należy unikać białka pochodzenia roślinnego. Ono jeszcze bardziej obciąża nerki kota. W grę wchodzi jedynie białko mięsne i to najwyższej jakości. Ważne jednak, aby nie ograniczać drastycznie ilości białka, ponieważ organizm zacznie uzupełniać niedobór z zapasów w tkance mięśniowej. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie gotowa karma weterynaryjna przeznaczona dla kotów z chorymi nerkami. Powinna mieć ona optymalną ilość wysokiej jakości białka. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
W pożywieniu musisz również ograniczyć ilość fosforu. Nie dość, że może on także dodatkowo obciążyć chore nerki, to jeszcze może spowodować ograniczenie przyswajalności wapnia. Ważne w diecie będą również witaminy, zwłaszcza te z grupy B oraz witamina C. Zwiększą odporność naszego pupila. Istotne są także kwasy Omega-3 zawarte na przykład w olejach rybich.


Podczas przemiany białek powstają groźne w tej chorobie azotany, których chore nerki nie są w stanie wydalić. Ich zmniejszenie pozwala na nieco większą podaż białka. Gotowe karmy specjalistyczne zawierają składniki, które właśnie pomagają w wydalaniu azotanów z organizmu. Są to między innymi pulpa buraczana i prebiotyki.


Nie należy również zapominać o stałym dostępie do świeżej, przegotowanej i ostudzonej wody. Kot w chorobie nerek będzie potrzebował większej ilości płynów.
Dieta kota z chorymi nerkami jest dość wymagająca. Trzeba zachować odpowiednie proporcje, aby nie zaszkodzić pupilowi. Nie może w diecie zabraknąć istotnych witamin i minerałów w odpowiednich proporcjach. Wydaje się zatem, że najbardziej odpowiednia i najbezpieczniejsza będzie dieta oparta na gotowej, specjalistycznej karmie przeznaczonej dla kotów chorujących na nerki. Do tego niezbędne będą leki oraz stałe kontrolowanie zdrowia. Dzięki naszym staraniom możemy znacznie wydłużyć życie kota cierpiącego na tę nieuleczalną chorobę.

 

kot-chore-nerki