Otyłość i nadwaga u kotów to coraz częstszy problem. Zwierze jest zależne od swojego właściciele, dlatego to od człowieka zależy, jak będzie wyglądała kocia dieta. Błędy popełniane w jadłospisie, mogą rzutować na całe życie kota. Zobaczcie zatem, co robić, aby uchronić zwierzę od nadwagi, a także jak postępować, gdy nasz kot już zmaga się z dodatkowymi kilogramami.


Każdy kot jest mięsożercą. Nie każdy jednak potrzebuje takiej samej dawki jedzenia. To, ile razy i jakie porcje powinien zjadać kot, zależy od jego wieku, rasy, stopnia aktywności fizycznej, czy schorzeń. Koty dużych ras potrzebują więcej kalorii, niż te mniejsze rasy. Szczenięta zużywają dużo energii nie tylko na codzienną zabawę, ale i szybki rozwój. Będą zatem jadły bardziej kaloryczną karmę niż koci senior, który jest już bardziej stateczny.


Przyczyny otyłości u kota


Są sytuacje, gdy otyłość zapisana jest w genach. Niektóre rasy kotów mają większą predyspozycję do nadwagi i wymagają kontrolowanej diety przez całe życie. Na przykład z dodatkowymi kilogramami częściej walczą koty krótkowłose typu europejskiego, niż rasowe koty. Kwestią może być również charakter kota. Te bardziej nerwowe, łakome, będą zajadać stresy. Trzeba również pamiętać, że ogromne znaczenie ma aktywność fizyczna. A ta spada między 5, a 10 rokiem życia. Kot woli leniuchować na kanapie, a nadmiar kalorii gromadzi się w postaci tkanki tłuszczowej. Ale aktywność fizyczna spada również kotom po kastracji oraz sterylizacji. Podobnie jak i spowalnia się proces przemiany materii. Trzeba zatem pamiętać, że koty po kastracji powinny dostawać mniej kaloryczną karmę.


Ale najczęstszą chyba przyczyną otyłości u kotów, jest ich nieodpowiednia dieta. Może to wynikać ze zbyt kalorycznego jedzenia niedostosowanego do wielkości, rasy, czy wieku kota. Mogą to być smakołykami i przekąski, którymi raczymy kota w ramach nagrody. Albo ze stałego dostępu do miski z karmą. Dla niektórych kotów może to być problem, ponieważ te najbardziej łakome, nie będą potrafiły odmówić sobie przegryzki w postaci kolejnej porcji karmy.


Skutki nadprogramowych kilogramów


Chroniczna nadwaga, a w konsekwencji otyłość, to bardzo poważna choroba. Jej skutki często bagatelizowane, prowadzą nawet do śmierci zwierzęcia. Zbędne kalorie gromadzą się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Ta oblepia naczynia krwionośnie mogąc doprowadzić do chorób krążenia. Tkanka tłuszczowa obciąża też pracę narządów wewnętrznych oraz kości i stawów. Zwłaszcza u kotów dużych ras, u których stawy i tak mają ciężką robotę do wykonania. Zagrożona jest wątroba, której grozi niewydolność. Nadwaga prowadzi do chorób sercowych, problemów z układem oddechowym, cukrzycy, może powodować stany zapalne. Odbija się też na kondycji skóry i sierści i zmniejsza naturalną odporność kota, który staje się bardziej podatny np. na popularne u kotów problemy z kamicą moczową.


Nie wspominając, że otyły kot będzie miał problem z poruszaniem się, swobodną zabawą, wskakiwaniem na kanapę. Odpływa mu radość życia, staje się bardziej leniwy i ospały. Zatem z otyłości nic dobrego nie wynika.


Jak walczyć z otyłością u kota?


Oczywiście najważniejsza jest profilaktyka. Już od najmłodszych lat, kot powinien dostawać pokarm dostosowany do jego potrzeb. Odpowiednie nawyki żywieniowe zaprocentują na przyszłość. Jeśli jednak już walczymy z kocią nadwagą. Trzeba przede wszystkich stopniowo zmienić dietę. Najlepiej wybrać gotową karmę w wersji light. Wtedy mamy pewność, że dostarczymy kotu odpowiedniej ilości kalorii, składników odżywczych, minerałów i witamin. To, że kot musi jeść mniej, nie oznacza, że można pozbawić go potrzebnej porcji składników. Kot musi jeść regularnie, w równych odstępach czasu. Należy zapomnieć o przekąskach i stałym dostępie do karmy. Do tego nie należy zapominać o aktywności fizycznej. Wystarczy przejść się na wspólny spacer, czy dla kotów domowników, zapewnić mu zabawę ruchową. Jeśli nie radzicie sobie z kocią otyłością, należy zgłosić się do weterynarza, który poradzi, co zrobić, aby kot wrócił do formy.

 

otyłość-kota