Psy również mogą cierpieć na otyłość i nadwagę. I nie jest to wcale rzadkie zjawisko, ponieważ jak mówią badania, w Polsce dotyczy to już nawet 1/3 psów hodowlanych. Czym jest otyłość u psa, kiedy zwiększa się zagrożenie tą chorobą i jak pomóc psom zwalczyć ich nadwagę? O tym w poniższym artykule.


Mówi się, że z nadwagą mamy do czynienia, kiedy waga psa o 15-30 procent przekracza wagę właściwą dla danej rasy. Powyżej 30 procent pojawia się już otyłość. Zarówno nadwaga jak i otyłość, to niezwykle groźne zjawiska mające zły wpływ na zdrowie i życie naszego pupila. Mogą one prowadzić do chorób przeciążonych kości i stawów, chorób układu krążenia, problemów z ciśnieniem tętniczym, trudnościami w oddychaniu i szybszym męczeniem się, a w przypadku suk – z nietrzymaniem moczu, czy problemami podczas porodu.


Jak sprawdzić, czy Twój pies ma nadwagę?


Wprawdzie istnieje optymalny przedział wagowy dla konkretnych ras psów, choć nie zawsze jest to pomocna skala. Problem pojawia się np.: przy rasach mieszanych. Wtedy pomocna staje się 5 lub 9-stopniowa skala BSC. Psa badamy wzrokowo oraz za pomocą dłoni oceniając jego tkankę tłuszczową w okolicach żeber, brzucha, okolic lędźwiowych oraz u nasady ogona. Oczywiście najlepsze są wartości środkowe skali.

 

Czynniki powodujące tycie psów


Niektóre rasy psów mają wrodzoną predyspozycję do tycia. Wśród nich są:  Labrador retriever, Golden Retriever, Beagle, Basset, Nowofunland, Cavalier King Charles Spaniel, Owczarek szkocki długowłosy, Berneński pies pasterski, Bernardyn.


Jednak oprócz tych genetycznych czynników, istnieje kilka innych sytuacji, które mogą powodować nadwagę u psa. Jednym z nich jest kastracja, czy sterylizacja. U psów po takim zabiegu zmniejsza się zapotrzebowanie na energię nawet o 30 procent. Jednocześnie jednak wzrasta apetyt, a maleje szybkość przemiany materii oraz chęć do aktywności fizycznej. W konsekwencji psy zaczynają szybko łapać kolejne kilogramy. Ważne zatem, aby w tym czasie zacząć podawać psu specjalne karmy o zmniejszonej kaloryczności, lub mniejsze, ale częstsze porcje (z zaznaczeniem, że pies wprawdzie powinien jeść mniej, ale nie oznacza to, że potrzebuje mniej składników odżywczych).
U niektórych psów, wilczy apetyt wynika z ich zwyczajów i naturalnego zachowania. Jedzą one wszystko co napotkają na swej drodze. Należy już od najmłodszych lat ukierunkować psa, a jeśli to nie pomaga, warto skonsultować się z weterynarzem.


Jak walczyć z otyłością u psa?


Oczywiście warto jest zapobiegać niż leczyć. W profilaktyce liczy się przede wszystkim odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Podając psu gotową karmę, należy trzymać się dawkowania podanego przez producenta. Zapotrzebowanie na kalorie dla każdego psa w zależności od rasy, czy wieku jest inne. Karma musi być zatem dostosowana do indywidualnych potrzeb pupila. Jeśli z kolei przygotowujecie posiłki samodzielnie, trzeba pamiętać, aby nie zawierały one zbyt wiele węglowodanów, czy tłuszczów. W diecie powinno dominować białko. I pamiętajmy, że nagrody w postaci gryzaków, czy małych przysmaków, to także dodatkowe kalorie, które trzeba brać pod uwagę w dziennym bilansie kalorycznym.


Ważnym problemem powodującym nadwagę u psów jest zbyt mała aktywność fizyczna. Każdy pies, niezależnie od wielkości, potrzebuje się wybiegać i spalić trochę kalorii. Długie spacery wyjdą na zdrowie zarówno psom, jak i ich właścicielom.


Podsumowując, walka z nadprogramowymi kilogramami u psa nie jest ani łatwa, ani szybka. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Ważne, że bez pomocy człowieka, pies sam nie schudnie. Zatem to my będziemy odpowiedzialni za odpowiednią dietę, wystarczającą ilość ruchu, czy właściwą suplementację naszego pupila.

 

otylosc-u-psa