To co jedzą nasze psy, ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju. Warto posiadać choć podstawową wiedzę na temat tego, jak karmić swojego pupila. Zwłaszcza, że dieta powinna zależeć od wieku, wagi, poziomu aktywności psa, czy schorzeń. Co innego będzie jadł szczeniak, a co innego psi senior. Inną kaloryczność musi mieć karma dla psów zmagających się z otyłością, a inną dla tych najbardziej aktywnych. Poniżej przedstawiamy subiektywną listę najlepszych książek o żywieniu psa.


„Zdrowo, smacznie, naturalnie. Prawidłowe żywienie psa”, Agnieszka Królak


Autorka od wielu lat jest hodowcą psów, których dieta oparta jest na nieprzetworzonych produktach. Stosuje zasady karmienia BARF, co oznacza podawanie psom surowego mięsa i kości wraz z warzywami i owocami. Autorka wprowadza czytelnika w początki stosowania tego rodzaju diety. Wyjaśnia, jak dobierać produkty do psa w taki sposób, aby dbać o jego zdrowie. Dzięki wielu przykładom, czytelnik jest w stanie sam skomponować dietę bogatą w odpowiednią ilość konkretnych składników odżywczych.


„Jak żywić psa”, Jacek Wilczak, Michał Jank


Autorzy jako specjaliści od żywienia psów, podpowiadają właścicielom czworonogów, w jaki sposób żywić psa, aby żył w zdrowiu i szczęściu. Wyjaśniają jakich składników odżywczych potrzebuje pies na różnych etapach swojego życia, co powinna zawierać karma i jakie przekąski najlepiej wybierać dla naszego pupila.
„Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii”, Opracowanie zbiorowe
To bardziej zaawansowana pozycja przeznaczona dla lekarzy, czy studentów weterynarii. Jednak może być też cenną pozycją dla hodowców chcących zagłębić tematykę żywienia psów. Z książki dowiedzieć się można o wpływie odżywiania na zdrowie i życie zwierząt, czy poznać rolę podstawowych składników odżywczych na psi organizm. W bardzo szczegółowy sposób omówiono zasady żywienia psów i kotów na różnych etapach ich życia. Zagłębiono także tematykę żywienia zwierząt cierpiących na różne schorzenia.


„5 kroków świadomego żywienia psa”, Jarosław Sobolewski


To książka idealna dla tych hodowców, którzy chcą wiedzieć więcej. Oprócz podstawowej wiedzy z zakresu żywienia psa, w książce poruszono 5 ważnych kwestii: Problem nadwagi i otyłości, składniki wpływające na kontrolę wagi psa, probiotyki i prebiotyków, jako substancje prozdrowotne, wpływ żywienia na zmiany w zachowaniu psa, zioła w żywieniu psów.


„Pies. Wszystko o pielęgnacji, zdrowiu, żywieniu, wychowaniu i tresurze”, Opracowanie zbiorowe


Jak mówią czytelnicy, książka jest „Biblią każdego posiadacza psa”. Zawarta w niej wiedza sprawia, że jest ona jakby zbiorem kilku książek, które powinien przyswoić każdy, kto myśli o posiadaniu czworonoga. Książka w kompleksowy sposób wyjaśnia zasady wychowania psa i podstawy pielęgnacji. Radzi jak i gdzie kupić psa i jak uprzyjemnić mu życie. Traktuje o możliwych chorobach i o podstawowych błędach w żywieniu pupila.


„Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie”, Gary Richter


Obok szerokiej wiedzy dotyczącej leczenia psa, dr Gary Richter w przystępny sposób porządkuje wiedzę na temat dostępnych karm dla psów. Radzi, którą z nich wybrać, jak przygotowywać dla pupila posiłki w domu. Co ciekawe, autor tłumaczy jak niektóre suplementy potrafią modyfikować naturalne procesy biologiczne, dzięki czemu możemy np. wpływać na odporność psa.


„Pies. Zachowanie, żywienie i zdrowie”, Linda Case


Autorka książki to nie tylko lekarz weterynarii, ale także psia behawiorystka oraz żywieniowiec. Wiedza zawarta w książce jest bardzo kompleksowa. W rozdziale „Żywienie zapewniające psom długie i zdrowe życie” czytelnik dowie się o zdrowych karmach i ich rodzajach, o sposobie żywienia w zależności od wieku psa, czy o dietach w czasie różnych chorób”. Książka ta jest pewnego rodzaju encyklopedią nadającą się zarówno dla specjalistów, jak i zwykłych właścicieli czworonogów.

 

książka-o-żywieniu-psa