Buldogi francuskie, mimo swojej krępej, masywnej budowy, są niezwykle chętne do zabawy i radosne. Mają jednak też specyficzne wymagania ze względu na ich predyspozycje do chorób. Zobaczcie jak karmić buldoga francuskiego, aby długo cieszył się zdrowiem.


Buldog francuski to pies o silnej i muskularnej budowie ciała. Ma jednak skłonności do nadprogramowych kilogramów, stanów zapalnych skóry, a charakterystyczna budowa czaszki, nierzadko powoduje problemy oddechowe. Psy te, mimo że chętne do aktywności fizycznej, szybko się męczą, co nie sprzyja spalaniu kilogramów. Wszystko przez nieodpowiednią budowę aparatu oddechowego. Dlatego tak ważne jest odpowiednie żywienie tej rasy psów, aby nie zafundować mu otyłości, czy nadwagi.

 

buldog-francuski-dieta


Jak karmić buldoga francuskiego?


Najważniejsze, by posiłki nie były zbyt kaloryczne. Dzienne zapotrzebowanie buldoga francuskiego na energię, to około 500 kalorii (w zależności od wieku i wagi). Karmy gotowe przeznaczone dla tej rasy, pozbawione są nadmiaru tłuszczu, za to bogate w wysokiej jakości białko. Niezbędne są także kwasy tłuszczowe nienasycone. Pomagają one w zapobieganiu bądź też leczeniu wielu schorzeń skórnych, charakterystycznych dla buldogów francuskich: łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, egzemy. Jednocześnie wpływają na dobrą kondycję sierści oraz pazurów sprawiając, że nie są łamliwe. Jednak przy kwasach tłuszczowych sytuacja nie jest tak łatwa. Musi zostać bowiem zachowana odpowiednia proporcja między kwasami n-3 (tłuszcze rybie), a kwasami z grupy n-6 (tłuszcze roślinne). Nadmiar tych drugich potęguje bowiem stany zapalne skóry. Gotowe karmy przeznaczone dla tej rasy wydają się być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie musimy martwić się o proporcje potrzebnych składników odżywczych, minerałów i witamin. Wystarczy przestrzegać wielkości porcji podanych na opakowaniu. Co jednak, jeśli chcemy przygotowywać psu posiłki samodzielnie?


Musimy postarać się przede wszystkim o wysokobiałkowe mięso. Warto podawać np. mięso włókniste i ścięgniste, które są doskonałym źródłem aminokwasów. Trzeba również uwzględniać w diecie produkty zawierające kwasy nienasycone n-3, a więc np.: ryby, tran rybi, podroby cielęce, czy tłuszcz drobiowy i wysokiej jakości mięso drobiowe. Poważnym problemem w samodzielnie komponowanej diecie, jest zbyt duża ilość kalorii. Czasem zapominamy, że łyżka oliwy to też kalorie, które należy dodać do bilansu kalorycznego całego posiłku. A o otyłość u buldoga francuskiego wcale nie trudno. Należy pamiętać także o urozmaiconej diecie pełnej nie tylko białka, ale i warzyw, owoców, węglowodanów, błonnika. Może się bowiem okazać, że zmniejszając porcje, pozbawimy psa niektórych potrzebnych mikroelementów i witamin, co w konsekwencji odbije się na jego zdrowiu.

 

buldog-francuski-karma


Karmienie małego buldoga francuskiego


Karmienie szczeniaka nie będzie wymagającym zadaniem. Na szczęście psy te nie są wybredne i chętnie jedzą to, co włoży się im do miski. Warto zatem podawać małemu pupilowi wartościową karmę. Ta przeznaczona dla szczeniąt małych psów będzie dobrym rozwiązaniem. Najmłodsi, do 6 miesiąca życia powinni jeść 4 razy dziennie. Najlepiej jest początkowo namaczać karmę, aby uniknąć możliwości zadławienia łapczywie jedzącemu buldożkowi. Od 6 do 9 miesiąca życia podajemy już 3 porcje karmy dziennie. Po 9 miesiącu– 2 porcje. Kiedy pies skończy rok, należy przejść na karmę dla psów dorosłych, ponieważ ta dla juniorów ma większą kaloryczność ze względu na szybko rozwijający się organizm. W późniejszym wieku może ona zatem być przyczyną nadwagi. Wielkość porcji podana jest zawsze na opakowaniu karmy.


Dieta buldoga francuskiego musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb tej rasy. Niezależnie, czy zdecydujemy się na gotowe karmy, czy na samodzielne przygotowywanie posiłków, dieta musi uwzględniać wiek, wielkość i aktywność psa oraz zaspokajać potrzebne mu do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze, witaminy i minerały.