Metoda BARF ma tyle zwolenników, co przeciwników. Niesie ze sobą wiele korzyści, ale i zagrożeń. Jedni weterynarze ją polecają, inni odradzają. Czym jest metoda żywienia BARF? Poniżej wyjaśniamy jej podstawy, przedstawiamy korzyści i wady, a także obalamy mity na temat BARF.


BARF to skrót od Biologically Appropriate Raw Food – biologiczne odpowiednie surowe jedzenie lub Bones And Raw Food – kości i surowa żywność. Stworzona została przez australijskiego lekarza weterynarii. Jej główną zasadą jest żywienie psa w sposób jak najbardziej zbliżony do jedzenia jego dziko żyjących przodków. Podstawą jest więc surowe mięso oraz kości uzupełniane innymi składnikami. Najbardziej odpowiednie proporcje wyglądają następująco:

  • 70% surowe mięso, kości i ryby (z czego 10% to podroby)
  • 15% surowe warzywa (za wyjątkiem cebuli i warzyw kapustnych)
  • 10% dodatki jak jaja, oleje, jogurty, orzechy, pestki
  • 5% surowe owoce (za wyjątkiem winogron)


Mięso i podroby w diecie BARF


Na pierwszy rzut, warto podać psu rozdrobnione mięso z indyka. Będzie ono najłatwiejsze do strawienia. Najlepsze będą skrzydełka, szyje, czy korpusy. W następnej kolejności należy rozszerzać dietę o pozostałe gatunki mięsa: kurczaka, królika, wołowinę, wieprzowinę, cielęcinę, dziczyznę, jagnięcinę, koninę, czy gęsinę. Nie należy pozbawiać mięsa skóry, ścięgien, a kości chrząstek. Psy potrzebują znacznie więcej tłuszczów niż ludzie. Dodatkowo to niezastąpione źródła witamin A, D, E, K oraz kwasów tłuszczowych nienasyconych. Dzięki temu, skóra i sierść naszego pupila nabierze zdrowego, lśniącego wyglądu .
Jeśli chodzi o podroby, psy z chęcią posmakują ozorów, serc, wątroby, flaków, nerek, płuc, móżdżków oraz żołądków.


Jakie ryby w diecie BARF?


Surowe ryby to również ważny element diety. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie nadają się do surowego spożycia. Niektóre posiadają zbyt dużą ilość tiaminazy, która rozbija witaminę B1. Najlepsze będą zatem: morszczuk, okoń, pstrąg, dorsz, halibut, szczupak, czy flądra i łosoś.
Warzywa i owoce w diecie psa
Warzywa to główne źródło węglowodanów złożonych, a owoce to podstawowy błonnik. Nie może ich zabraknąć w diecie psa. Możemy podawać praktycznie wszystkie rodzaje warzyw i owoców (surowe bądź gotowane) za wyjątkiem winogron, cebuli, warzyw kapustnych. Trzeba również uważać na warzywa posiadające kwas szczawiowy. Generalnie im większa różnorodność, tym lepiej. W ten sposób dostarczymy czworonogom rozmaitych minerałów i witamin.


Inne dodatki. Jakie?


O ile podstawą diety psa nie powinny być zboża, o tyle nie należy ich całkowicie wykluczać z diety. Trzeba jednak pamiętać, że powodują wzdęcia. Najlepsze będą produkty na bazie owsa. Niezwykle ważnym składnikiem diety BARF są także jaja. Psom podawać możemy dowolne jaja. Są one nieocenionym nagromadzeniem substancji odżywczych. CO ciekawe, wielu osobom może się to wydawać dziwne, ale w diecie psa powinien znaleźć się również nabiał. Dobrym pomysłem okażą się jogurty naturalne.


Dieta BARF – na co uważać?


Nie ma wątpliwości, że dieta żywienia BARF niesie ze sobą wiele korzyści. Gwarantuje psom dostarczenie ogromnej ilości różnorodnych substancji odżywczych. Jednak jej przeciwnicy skupiają się na kilku zagrożeniach. Jakich? Przede wszystkim należy pilnować, aby surowe mięso dostarczane psom nie pochodziło z niepewnej hodowli. Zakażone mięso drobiowe to źródło salmonelli, a niezbadana dziczyzna może być nośnikiem np. jaj tasiemca. Mówi się również, że surowe mięso to źródło bakterii i pasożytów. Oczywiście jest to prawda, ale psi organizm jest przystosowany do trawienia tego rodzaju pokarmu. Jego ślina zawiera silne enzymy przeciwbakteryjne, a bardzo kwaśne środowisko żołądka skutecznie rozprawia się z intruzami.
Trzeba również uważać z ilością kości podawanych psom. Ich nadmierna ilość może powodować poważne zaparcia.


Należy pamiętać, że dieta BARF to nie tylko mięso! Ważne, aby dieta była uzupełniana przez owoce, warzywa, dodatki oraz odpowiednie witaminy i minerały. Tak skomponowana dieta, według ich zwolenników, gwarantuje zdrowe i długie życie psa niezależnie od jego rasy, czy wielkości.

 

zywienie-psa-metoda-barf