Kastracja, lub sterylizacja wywiera ogromny wpływ nie tylko na układ rozrodczy psa, ale na cały jego organizm. Zmienia się ich gospodarka hormonalna, a przemiana materii spowalnia. Podobnie jak i aktywność. Decydując się na kastrację, czy sterylizację musimy zatem pamiętać, że zmienia się też sposób żywienia psa.


Kastracja i sterylizacja to bardzo popularny i skuteczny sposób na zahamowanie rozrodu zwierząt. Niesie jednak za sobą wiele skutków. Nie wszystkie są korzystne dla naszych psich przyjaciół. U suczek, sterylizacja i kastracja powoduje wzrost apetytu oraz zmniejszenie chęci do aktywności fizycznej. Wszystko za sprawą hormonów płciowych, które wcześniej odpowiadały za regulację apetytu i utrzymanie na odpowiednim poziomie przemiany materii. U psów po zabiegu, obok zmiany gospodarki hormonalnej, dochodzi przede wszystkim do zmniejszonej chęci aktywności. Z aktywnego psa, może on stać się typowym kanapowcem z tendencją do tycia. Wszystko to powoduje, że psy po kastracji, czy sterylizacji często cierpią na nadwagę. A to nie tylko słodki tłuszczyk. Nadwaga u psa, podobnie jak u ludzi, powodować może choroby układu krążenia, cukrzycę, zaburzenia trawienia, a w rezultacie krótsze życie. Jak temu zaradzić?


Dieta psa po sterylizacji i kastracji


Lekarstwem na całe zło jest odpowiednia dieta. Psy po zabiegu usunięcia narządów płciowych wprawdzie są mniej energiczne, ale nie oznacza to, że potrzebują mniej wartości odżywczych. To nie jest odpowiednia metoda na ich odchudzanie. Może się bowiem okazać, że wraz ze zmniejszoną porcją, nie będzie im dostarczana odpowiednia ilość składników, minerałów i witamin. Poza tym głodny pies, podobnie jak człowiek, będzie cały czas podjadał. A to błędne koło w procesie utraty wagi!


Generalnie pies po sterylizacji i kastracji, powinien zjadać 52 kalorie/kg. To o 25-30% mniej niż przed zabiegiem. Jeśli twój pies przyzwyczajony był do jedzenia suchej karmy, nie zmieniaj mu nagle tych przyzwyczajeń. Przysporzysz tylko swojemu pupilowi dodatkowych stresów. Proces zmiany karmy warto rozłożyć na 7-10 dni, aby układ pokarmowy mógł przyzwyczaić się do nowego pożywienia. Zdecydowanie warto zmienić karmę na tę specjalistyczną, przystosowaną do karmienia psów po sterylizacji i kastracji. Nie brakuje ich na rynku. Jeśli z kolei od lat sam przygotowywałeś mu posiłki, pozostań przy tej zasadzie. Trzeba jedynie pamiętać, aby podawane mięso było chude, a do tego postaraj się zawsze zapewnić psu porcję warzyw, czy chudy twaróg, otręby, grysik. Zawsze warto regularnie obserwować wagę psa. Jeśli dotykając żeber nie ma po nich śladu, oznacza to, że twój pies powinien nieco zrzucić wagi. Z kolei zbyt mocno wyczuwalne żebra to znak, że nieco przesadziłeś z dietą.

Aktywność fizyczna kluczem do zdrowia


Nawet jeśli twój pies najchętniej całe dnie leżałby na kanapie, nie odpuszczaj spacerów. Codzienna aktywność fizyczna to klucz do zdrowia i długiego życia czworonoga (i Twojego także!). Na zachętę, możesz zabrać ze sobą na spacer przekąski dla psa. Pamiętaj jednak, aby i je uwzględniać w bilansie kalorycznym dnia.
Dobra wiadomość jest taka, że według badań i obserwacji, psy po kastracji i sterylizacji stają się spokojniejsze i bardziej poważne. Już nie rozprasza ich zapach suczki w czasie cieczki, a te nie cierpią np. na urojone ciąże. Spacery powinny być więc dużo przyjemniejsze.
Podsumowując należy pamiętać, że zabieg sterylizacji i kastracji u psów to proces nieodwracalny. Przygotujcie się zatem na to, aby wesprzeć swojego pupila odpowiednią dietą. Tak aby cieszyć się wspólną przyjaźnią przez długie lata.

 

pies po kastracji